Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 48-6518-10E
48-6518-10E
5S-48-6518-10E
48-6518-10E
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 518 |
| Type: | DIP |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 0.6 (15.24mm) Row Spacing |
| Pitch - Mating: | 48 (2 x 24) |
| Contact Finish - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Gold |
| Contact Material - Mating: | 10??????in (0.25??????m) |
| Mounting Type: | Beryllium Copper |
| Features: | Through Hole |
| Termination: | Open Frame |
| Pitch - Post: | Solder |
| Contact Finish - Post: | 0.100 (2.54mm) |