Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 40-C182-31
40-C182-31
5S-40-C182-31
40-C182-31
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | EJECT-A-DIP? |
| Type: | DIP |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 0.6 (15.24mm) Row Spacing |
| Pitch - Mating: | 40 (2 x 20) |
| Contact Finish - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Gold |
| Contact Material - Mating: | 10??????in (0.25??????m) |
| Mounting Type: | Beryllium Copper |
| Features: | Surface Mount |
| Termination: | Closed Frame |
| Pitch - Post: | Solder |
| Contact Finish - Post: | 0.100 (2.54mm) |