Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 40-9513-10H
40-9513-10H
5S-40-9513-10H
40-9513-10H
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Lo-PRO?file |
| Type: | Active |
| Number of Positions or Pins (Grid): | DIP |
| Pitch - Mating: | 0.9 (22.86mm) Row Spacing |
| Contact Finish - Mating: | 40 (2 x 20) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Material - Mating: | Gold |
| Mounting Type: | 10??????in (0.25??????m) |
| Features: | Beryllium Copper |
| Termination: | Through Hole |
| Pitch - Post: | Closed Frame |
| Contact Finish - Post: | Solder |
| Contact Finish Thickness - Post: | 0.100 (2.54mm) |