Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 34-3513-11H
34-3513-11H
5S-34-3513-11H
34-3513-11H
CONN IC DIP SOCKET 34POS GOLD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Lo-PRO?file |
| Type: | Active |
| Number of Positions or Pins (Grid): | DIP |
| Pitch - Mating: | 0.3 (7.62mm) Row Spacing |
| Contact Finish - Mating: | 34 (2 x 17) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Material - Mating: | Gold |
| Mounting Type: | 10??????in (0.25??????m) |
| Features: | Beryllium Copper |
| Termination: | Through Hole |
| Pitch - Post: | Closed Frame |
| Contact Finish - Post: | Solder |
| Contact Finish Thickness - Post: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Material - Post: | Gold |
| Housing Material: | 10??????in (0.25??????m) |
| Operating Temperature: | Brass |
| Other: | Polyamide (PA46),Nylon 4/6,Glass Filled |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)