Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 32-C300-00
32-C300-00
5S-32-C300-00
32-C300-00
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | EJECT-A-DIP? |
| Type: | DIP |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 0.6 (15.24mm) Row Spacing |
| Pitch - Mating: | 32 (2 x 16) |
| Contact Finish - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Gold |
| Contact Material - Mating: | 10??????in (0.25??????m) |
| Mounting Type: | Beryllium Copper |
| Features: | Surface Mount |
| Termination: | Closed Frame |
| Pitch - Post: | Solder |
| Contact Finish - Post: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Post: | Tin |
| Contact Material - Post: | 200??????in (5.08??????m) |
| Housing Material: | Brass |
| Operating Temperature: | Polyamide (PA46) |
| Other: | Nylon 4/6,Glass Filled,-55??????C ~ 105??????C |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)