Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 30-6823-90T
30-6823-90T
5S-30-6823-90T
30-6823-90T
CONN IC DIP SOCKET 30POS TIN
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Vertisockets? 800 |
| Type: | DIP |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 0.6 (15.24mm) Row Spacing |
| Pitch - Mating: | 30 (2 x 15) |
| Contact Finish - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin |
| Contact Material - Mating: | 200??????in (5.08??????m) |
| Mounting Type: | Phosphor Bronze |
| Features: | Through Hole |
| Termination: | Right Angle |
| Pitch - Post: | Horizontal |
| Contact Finish - Post: | Closed Frame |
| Contact Finish Thickness - Post: | Solder |
| Contact Material - Post: | 0.100 (2.54mm) |
| Housing Material: | Tin |
| Operating Temperature: | 200??????in (5.08??????m) |
| Other: | Phosphor Bronze,Polyamide (PA46),Nylon 4/6 |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)