Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 23-7XXXX-10
23-7XXXX-10
5S-23-7XXXX-10
23-7XXXX-10
CONN SOCKET SIP 23POS TIN
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 700 Elevator Strip-Line? |
| Type: | SIP |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 23 (1 x 23) |
| Pitch - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 200??????in (5.08??????m) |
| Contact Material - Mating: | Phosphor Bronze |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Features: | Elevated |
| Termination: | Solder |
| Pitch - Post: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post: | 200??????in (5.08??????m) |
| Contact Material - Post: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Polyamide (PA46) |
| Operating Temperature: | Nylon 4/6 |
| Other: | Glass Filled,-55??????C ~ 105??????C, |
Related special
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)