Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 18-810-90WR
18-810-90WR
5S-18-810-90WR
18-810-90WR
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Vertisockets? 800 |
| Type: | DIP |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 0.3 (7.62mm) Row Spacing |
| Pitch - Mating: | 18 (2 x 9) |
| Contact Finish - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Gold |
| Contact Material - Mating: | 10??????in (0.25??????m) |
| Mounting Type: | Phosphor Bronze |
| Features: | Through Hole |
| Termination: | Right Angle |
| Pitch - Post: | Vertical |
| Contact Finish - Post: | Closed Frame |
| Contact Finish Thickness - Post: | Solder |
| Contact Material - Post: | 0.100 (2.54mm) |
| Housing Material: | Gold |
| Operating Temperature: | 10??????in (0.25??????m) |
| Other: | Phosphor Bronze,Polyamide (PA46),Nylon 4/6 |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors