Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 144-PLS15026-12
144-PLS15026-12
5S-144-PLS15026-12
144-PLS15026-12
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | PLS |
| Type: | PGA |
| Number of Positions or Pins (Grid): | ZIF (ZIP) |
| Pitch - Mating: | - |
| Contact Finish - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Gold |
| Contact Material - Mating: | 30??????in (0.76??????m) |
| Mounting Type: | Beryllium Copper |
| Features: | Through Hole |
| Termination: | Closed Frame |
| Pitch - Post: | Solder |
| Contact Finish - Post: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Post: | Tin |
| Contact Material - Post: | 200??????in (5.08??????m) |
| Housing Material: | Beryllium Copper |
| Operating Temperature: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Other: | -65??????C ~ 125??????C,, |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors