Sockets for ICs, TransistorsAries Electronics 11-0513-11H
11-0513-11H
5S-11-0513-11H
11-0513-11H
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 513 |
| Type: | SIP |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 11 (1 x 11) |
| Pitch - Mating: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10??????in (0.25??????m) |
| Contact Material - Mating: | Beryllium Copper |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Features: | - |
| Termination: | Solder |
| Pitch - Post: | 0.100 (2.54mm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post: | 10??????in (0.25??????m) |
| Contact Material - Post: | Brass |
| Housing Material: | Polyamide (PA46) |
| Operating Temperature: | Nylon 4/6 |
| Other: | Glass Filled,-, |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors