Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, ModulesSchaffner EMC Inc. FN9222S-15-07
FN9222S-15-07
5S-FN9222S-15-07
FN9222S-15-07
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | FN 9222 |
| Connector Style: | IEC 320-C14 |
| Connector Type: | Receptacle |
| Current - IEC: | Male Blades |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | 15A |
| Filter Type: | 250VAC |
| Fuse: | Filtered (EMI |
| Number of Positions: | RFI) - Commercial |
| Mounting Type: | No |
| Termination: | 3 |
| MoPaSwitch Featuresckaging: | Panel Mount |
| Features: | Snap-In |
| Fuse Holder: | Wire Leads |
| Drawer: | - |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Panel Thickness: | - |
| Ingress Protection: | Rectangular - 29.40mm x 20.80mm |
| Ingress Protection: | 0.028 ~ 0.059 (0.70mm ~ 1.50mm) |