80FXM-RSM1-1-TB(LF)(SN)
5S-80FXM-RSM1-1-TB(LF)(SN)
80FXM-RSM1-1-TB(LF)(SN)
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.30MM R/A
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FXM
Flat Flex Type:FPC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Right Angle
Number of Positions:Contacts
Pitch:Bottom
Termination:80
FFC:0.012 (0.30mm)
FCB Thickness:Solder
Height Above Board:0.30mm
Locking Feature:0.114 (2.90mm)
Cable End Type:Rotary Lock
Contact Material:Backlock
Contact Finish:Tabbed
Housing Material:Copper Alloy
Actuator Material:Gold
Features:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature:Zero Insertion Force (ZIF)
Material Flammability Rating:50V