50FHH-SM1-GAN-TF(LF)(SN)
5S-50FHH-SM1-GAN-TF(LF)(SN)
50FHH-SM1-GAN-TF(LF)(SN)
CONN FPC 50POS 0.50MM R/A
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FHH
Flat Flex Type:FPC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Right Angle
Number of Positions:Contacts
Pitch:Top and Bottom
Termination:50
FFC:0.020 (0.50mm)
FCB Thickness:Solder
Height Above Board:0.30mm
Locking Feature:0.079 (2.00mm)
Cable End Type:Flip Lock
Contact Material:Tabbed
Contact Finish:Copper Alloy
Housing Material:Gold
Actuator Material:Plastic
Features:Plastic
Voltage Rating:Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature:50V
Material Flammability Rating:-25??????C ~ 85??????C
Other:UL94 V-0
Related special
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • POWER D/LOCK CAP HSG 10P NAT(GWT
  • In stock
  • Molex
  • 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
  • TE Connectivity
  • 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut