40FMN-BMTTN-A-TF
5S-40FMN-BMTTN-A-TF
40FMN-BMTTN-A-TF
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FMN
Flat Flex Type:FFC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Contacts
Number of Positions:Vertical
Pitch:1 Sided
Termination:40
FFC:0.039 (1.00mm)
FCB Thickness:Solder
Height Above Board:0.30mm
Locking Feature:0.201 (5.10mm)
Cable End Type:-
Contact Material:Straight
Contact Finish:Phosphor Bronze
Housing Material:Tin
Actuator Material:Polyamide (PA6T)
Features:Nylon 6T
Voltage Rating:-
Operating Temperature:Low Insertion Force (LIF)
Material Flammability Rating:50V