FFC, FPC (Flat Flexible) ConnectorsJST Sales America Inc. 30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
5S-30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Product Description
| Packaging: | Digi-Reel? |
| Pitch: | Contacts |
| Termination: | Bottom |
| FFC: | 30 |
| FCB Thickness: | 0.020 (0.50mm) |
| Height Above Board: | Solder |
| Locking Feature: | 0.30mm |
| Cable End Type: | 0.079 (2.00mm) |
| Housing Material: | Phosphor Bronze |
| Actuator Material: | Tin |
| Features: | Polyamide (PA6T) |
| Voltage Rating: | Nylon 6T |
| Operating Temperature: | Polyamide (PA6T) |
| Material Flammability Rating: | Nylon 6T |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)