FFC, FPC (Flat Flexible) ConnectorsJST Sales America Inc. 30FLZ-RSM1-TB
30FLZ-RSM1-TB
5S-30FLZ-RSM1-TB
30FLZ-RSM1-TB
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | FLZ |
| Flat Flex Type: | FFC |
| Mounting Type: | FPC |
| Connector/Contact Type: | Surface Mount |
| Number of Positions: | Right Angle |
| Pitch: | Contacts |
| Termination: | Bottom |
| FFC: | 30 |
| FCB Thickness: | 0.020 (0.50mm) |
| Height Above Board: | Solder |
| Locking Feature: | 0.30mm |
| Cable End Type: | 0.079 (2.00mm) |
| Contact Material: | Slide Lock |
| Contact Finish: | Tapered |
| Housing Material: | Phosphor Bronze |
| Actuator Material: | Tin-Lead |
| Features: | Polyamide (PA46) |
| Voltage Rating: | Nylon 4/6 |
| Operating Temperature: | Polyamide (PA46) |
| Material Flammability Rating: | Nylon 4/6 |
| Other: | Solder Retention |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)