30FLS-SM1-TB(LF)(SN)
5S-30FLS-SM1-TB(LF)(SN)
30FLS-SM1-TB(LF)(SN)
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FLS
Flat Flex Type:FPC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Right Angle
Number of Positions:Contacts
Pitch:Top
Termination:30
FFC:0.020 (0.50mm)
FCB Thickness:Solder
Height Above Board:0.30mm
Locking Feature:0.079 (2.00mm)
Cable End Type:Slide Lock
Contact Material:Tapered
Contact Finish:Phosphor Bronze
Housing Material:Tin
Actuator Material:Polyamide (PA46)
Features:Nylon 4/6
Voltage Rating:Polyamide (PA46)
Operating Temperature:Nylon 4/6
Material Flammability Rating:Solder Retention
Other:Zero Insertion Force (ZIF)
Related special
  • TE Connectivity
  • Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
  • In stock
  • Molex
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • TE AMP CONN SOCKET 14-20AWG CRIMP TIN
  • CONN PIN 18-24AWG CRIMP TIN
  • 3656KG
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP