29FMN-BMTTN-A-TF
5S-29FMN-BMTTN-A-TF
29FMN-BMTTN-A-TF
CONN FFC VERT 29POS 1.00MM SMD
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FMN
Flat Flex Type:FFC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Contacts
Number of Positions:Vertical
Pitch:1 Sided
Termination:29
FFC:0.039 (1.00mm)
FCB Thickness:Solder
Height Above Board:0.30mm
Locking Feature:0.201 (5.10mm)
Cable End Type:-
Contact Material:Straight
Contact Finish:Phosphor Bronze
Housing Material:Tin
Actuator Material:Polyamide (PA6T)
Features:Nylon 6T
Voltage Rating:-
Operating Temperature:Low Insertion Force (LIF)
Material Flammability Rating:50V
Other:-25??????C ~ 85??????C
Related special
  • Molex
  • Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
  • In stock
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
  • 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)