FFC, FPC (Flat Flexible) ConnectorsJST Sales America Inc. 20FLZ-SM2-TB(LF)(SN)
20FLZ-SM2-TB(LF)(SN)
5S-20FLZ-SM2-TB(LF)(SN)
20FLZ-SM2-TB(LF)(SN)
CONN FFC TOP 20POS 0.50MM R/A
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | FLZ |
| Flat Flex Type: | FFC |
| Mounting Type: | FPC |
| Connector/Contact Type: | Surface Mount |
| Number of Positions: | Right Angle |
| Pitch: | Contacts |
| Termination: | Top |
| FFC: | 20 |
| FCB Thickness: | 0.020 (0.50mm) |
| Height Above Board: | Solder |
| Locking Feature: | 0.30mm |
| Cable End Type: | 0.079 (2.00mm) |
| Contact Material: | Slide Lock |
| Contact Finish: | Tapered |
| Housing Material: | Phosphor Bronze |
| Actuator Material: | Tin |
| Features: | Polyamide (PA6T) |
| Voltage Rating: | Nylon 6T |
| Operating Temperature: | Polyamide (PA6T) |
| Material Flammability Rating: | Nylon 6T |
| Other: | Solder Retention |
Related special
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)