FFC, FPC (Flat Flexible) ConnectorsJST Sales America Inc. 16FLZ-SM2-TB(LF)(SN)
16FLZ-SM2-TB(LF)(SN)
5S-16FLZ-SM2-TB(LF)(SN)
16FLZ-SM2-TB(LF)(SN)
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A
| Pitch: | Contacts |
| Termination: | Top |
| FFC: | 16 |
| FCB Thickness: | 0.020 (0.50mm) |
| Height Above Board: | Solder |
| Locking Feature: | 0.30mm |
| Cable End Type: | 0.079 (2.00mm) |
| Housing Material: | Phosphor Bronze |
| Actuator Material: | Tin |
| Features: | Polyamide (PA6T) |
| Voltage Rating: | Nylon 6T |
| Operating Temperature: | Polyamide (PA6T) |
| Material Flammability Rating: | Nylon 6T |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors