15FE-ST-VK-N
5S-15FE-ST-VK-N
15FE-ST-VK-N
CONN FFC BOTTOM 15POS 1.25MM R/A
Product Description
Packaging:Bulk
Series:FE
Flat Flex Type:FFC
Mounting Type:Through Hole
Connector/Contact Type:Right Angle
Number of Positions:Contacts
Pitch:Bottom
Termination:15
FFC:0.049 (1.25mm)
FCB Thickness:Kinked Pin
Height Above Board:0.30mm
Locking Feature:0.189 (4.80mm)
Cable End Type:-
Contact Material:Straight
Contact Finish:Copper Alloy
Housing Material:Tin
Actuator Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Voltage Rating:Low Insertion Force (LIF)
Operating Temperature:200V
Material Flammability Rating:-25??????C ~ 85??????C
Other:UL94 V-0
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors