FFC, FPC (Flat Flexible) ConnectorsJST Sales America Inc. 14FMN-SMT-A-TF(LF)(SN)
14FMN-SMT-A-TF(LF)(SN)
5S-14FMN-SMT-A-TF(LF)(SN)
14FMN-SMT-A-TF(LF)(SN)
CONN FFC TOP 14POS 1.00MM R/A
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Connector/Contact Type: | Right Angle |
| Number of Positions: | Contacts |
| Pitch: | Top |
| Termination: | 14 |
| FFC: | 0.039 (1.00mm) |
| FCB Thickness: | Solder |
| Height Above Board: | 0.30mm |
| Locking Feature: | 0.118 (3.00mm) |
| Material Flammability Rating: | 50V |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors