13FMN-SMT-A-TF
5S-13FMN-SMT-A-TF
13FMN-SMT-A-TF
CONN FFC TOP 13POS 1.00MM R/A
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FMN
Flat Flex Type:FFC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Right Angle
Number of Positions:Contacts
Pitch:Top
Termination:13
FFC:0.039 (1.00mm)
FCB Thickness:Solder
Height Above Board:0.30mm
Locking Feature:0.118 (3.00mm)
Cable End Type:-
Contact Material:Straight
Contact Finish:Phosphor Bronze
Housing Material:Tin
Actuator Material:Polyamide (PA6T)
Features:Nylon 6T
Voltage Rating:-
Operating Temperature:Low Insertion Force (LIF)
Material Flammability Rating:50V
Other:-25??????C ~ 85??????C
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors