10FLZ-SM1-TB
5S-10FLZ-SM1-TB
10FLZ-SM1-TB
CONN FFC TOP 10POS 0.50MM R/A
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FLZ
Flat Flex Type:FFC
Mounting Type:FPC
Connector/Contact Type:Surface Mount
Number of Positions:Right Angle
Pitch:Contacts
Termination:Top
FFC:10
FCB Thickness:0.020 (0.50mm)
Height Above Board:Solder
Locking Feature:0.30mm
Cable End Type:0.079 (2.00mm)
Contact Material:Slide Lock
Contact Finish:Tapered
Housing Material:Phosphor Bronze
Actuator Material:Tin-Lead
Features:Polyamide (PA46)
Voltage Rating:Nylon 4/6
Operating Temperature:Polyamide (PA46)
Material Flammability Rating:Nylon 4/6
Other:Solder Retention
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors