10FLH-SM1-TB(LF)(SN)(F)
5S-10FLH-SM1-TB(LF)(SN)(F)
10FLH-SM1-TB(LF)(SN)(F)
CONN FPC TOP 10POS 0.50MM R/A
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FLH
Flat Flex Type:FPC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Right Angle
Number of Positions:Contacts
Pitch:Top
Termination:10
FFC:0.020 (0.50mm)
FCB Thickness:Solder
Height Above Board:0.30mm
Locking Feature:0.047 (1.20mm)
Cable End Type:Slide Lock
Contact Material:Tapered
Contact Finish:Copper Alloy
Housing Material:Tin
Actuator Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:Polyamide (PA66)
Voltage Rating:Nylon 6/6
Operating Temperature:Solder Retention
Material Flammability Rating:Zero Insertion Force (ZIF)
Other:50V
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors