10FHY-RSM1-GAN-TF(LF)(SN)
5S-10FHY-RSM1-GAN-TF(LF)(SN)
10FHY-RSM1-GAN-TF(LF)(SN)
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:FHY
Flat Flex Type:FPC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Right Angle
Number of Positions:Contacts
Pitch:Bottom
Termination:10
FFC:0.020 (0.50mm)
FCB Thickness:Solder
Height Above Board:0.30mm
Locking Feature:0.051 (1.30mm)
Cable End Type:Flip Lock
Contact Material:Tabbed or Tapered
Contact Finish:Copper Alloy
Housing Material:Gold
Actuator Material:Plastic
Features:Plastic
Voltage Rating:Solder Retention
Operating Temperature:Zero Insertion Force (ZIF)
Material Flammability Rating:50V
Other:-25??????C ~ 85??????C
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors