D-Sub, D-Shaped Connectors - HousingsNorComp Inc. 180-015-173L030
180-015-173L030
5S-180-015-173L030
180-015-173L030
CONN DB15 MALE HD CRIMP NICKEL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 180 |
| Packaging: | D-Sub |
| Connector Type: | High Density |
| Number of Positions: | Plug for Male Contacts |
| Number of Rows: | 15 |
| Shell Size: | 3 |
| Connector Layout: | 1 (DE |
| Contact Type: | E) High Density |
| Mounting Type: | Signal |
| Flange Feature: | Free Hanging (In-Line) |
| Features: | Mating Side (4-40) |
| Shell Material: | Grounding Indents |
| Finish: | Steel |
| Shell Finish Thickness: | Nickel Plated |
| Ingress Protection: | - |
| Other: | -,, |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors