D-Sub, D-Shaped Connectors - HousingsNorComp Inc. 170-015-173L020
170-015-173L020
5S-170-015-173L020
170-015-173L020
CONN DB15 CRIMP MALE NICKEL
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 170 |
| Packaging: | D-Sub |
| Connector Type: | Plug for Male Contacts |
| Number of Positions: | 15 |
| Number of Rows: | 2 |
| Shell Size: | 2 (DA |
| Connector Layout: | A) |
| Contact Type: | Signal |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Flange Feature: | Board Side (4-40) |
| Features: | Grounding Indents |
| Shell Material: | Steel |
| Finish: | Nickel Plated |
| Shell Finish Thickness: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Other: | ,, |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors