197-044-113L551
5S-197-044-113L551
197-044-113L551
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Product Description
Packaging:Tray
Series:197
Connector Style:Active
Connector Type:D-Sub
Number of Positions:High Density
Number of Rows:Plug
Shell Size:Male Pins
Connector Layout:44
Contact Type:3
Mounting Type:3 (DB
Flange Feature:B) High Density
Termination:Signal
Features:Panel Mount
Shell Material:Through Hole
Finish:Housing/Shell (4-40)
Contact Finish:Solder
Contact Finish Thickness:Grounding Indents
Ingress Protection:Shielded
Material Flammability Rating:Steel
Other:Nickel Plated,Gold,Flash
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors