195-078-113L031
5S-195-078-113L031
195-078-113L031
CONN D-SUB HD PLUG 78POS PNL MNT
Product Description
Packaging:Tray
Series:195
Connector Style:D-Sub
Connector Type:High Density
Number of Positions:Plug
Number of Rows:Male Pins
Shell Size:78
Connector Layout:4
Contact Type:5 (DD
Mounting Type:D) High Density
Flange Feature:Signal
Termination:Panel Mount
Features:Through Hole
Shell Material:Mating Side
Finish:Female Screwlock (4-40)
Contact Finish:Solder
Contact Finish Thickness:Grounding Indents
Ingress Protection:Shielded
Material Flammability Rating:Steel
Other:Nickel Plated,Gold,Flash
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors