180-044-201L021
5S-180-044-201L021
180-044-201L021
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | 180 |
| Connector Style: | D-Sub |
| Connector Type: | High Density |
| Number of Positions: | Receptacle |
| Number of Rows: | Female Sockets |
| Shell Size: | 44 |
| Connector Layout: | 3 |
| Contact Type: | 3 (DB |
| Mounting Type: | B) High Density |
| Flange Feature: | Signal |
| Termination: | Panel Mount |
| Features: | Cable Side (4-40) |
| Shell Material: | Solder Cup |
| Finish: | Shielded |
| Contact Finish: | Steel |
| Contact Finish Thickness: | Yellow Chromate Plated |
| Ingress Protection: | Gold |
| Material Flammability Rating: | Flash |
| Other: | -,UL94 V-0, |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors