179-015-513R491
5S-179-015-513R491
179-015-513R491
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Connector Style:D-Sub - Stacked
Connector Type:Receptacle
Number of Positions:Female Sockets
Contact Finish:Right Angle
Contact Finish Thickness:Housing/Shell (4-40)
Ingress Protection:Solder
Material Flammability Rating:Board Lock
Other:Shielded,Steel,Nickel Plated
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors