179-015-313R451
5S-179-015-313R451
179-015-313R451
CONN D-SUB PLUG/RCPT 15POS R/A
Product Description
Packaging:Tray
Series:179
Connector Style:D-Sub - Stacked
Connector Type:Plug
Number of Positions:Male Pins; Receptacle
Number of Rows:Female Sockets
Shell Size:15
Connector Layout:15
Contact Type:2
Mounting Type:2
Flange Feature:2 (DA
Termination:A); 2 (DA
Features:A)
Shell Material:Signal
Finish:Board Edge
Contact Finish:Through Hole
Contact Finish Thickness:Right Angle
Ingress Protection:Housing/Shell (4-40)
Material Flammability Rating:Solder
Other:Grounding Indents,Shielded,Steel
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors