174-E37-211-141
5S-174-E37-211-141
174-E37-211-141
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Product Description
Packaging:-
Series:174-E
Connector Style:D-Sub
Connector Type:Receptacle
Number of Positions:Female Sockets
Number of Rows:37
Shell Size:2
Connector Layout:4 (DC
Contact Type:C)
Mounting Type:Signal
Flange Feature:Panel Mount
Termination:Through Hole
Features:Right Angle
Shell Material:Mating Side
Finish:Female Screwlock (4-40)
Contact Finish:Solder
Contact Finish Thickness:Mounting Brackets
Ingress Protection:Steel
Material Flammability Rating:Yellow Chromate Plated
Other:Gold,Flash,-
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors