173-E25-211R141
5S-173-E25-211R141
173-E25-211R141
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | 173-E |
| Connector Style: | Obsolete |
| Connector Type: | D-Sub |
| Number of Positions: | Receptacle |
| Number of Rows: | Female Sockets |
| Shell Size: | 25 |
| Connector Layout: | 2 |
| Contact Type: | 3 (DB |
| Mounting Type: | B) |
| Flange Feature: | Signal |
| Termination: | Panel Mount |
| Features: | Through Hole |
| Shell Material: | Right Angle |
| Finish: | Mating Side |
| Contact Finish: | Female Screwlock (4-40) |
| Contact Finish Thickness: | Solder |
| Ingress Protection: | Mounting Brackets |
| Material Flammability Rating: | Steel |
| Other: | Yellow Chromate Plated,Gold,Flash |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors