173-E25-113R241
5S-173-E25-113R241
173-E25-113R241
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Product Description
Packaging:Bulk
Series:173-E
Connector Style:Active
Connector Type:D-Sub
Number of Positions:Plug
Number of Rows:Male Pins
Shell Size:25
Connector Layout:2
Contact Type:3 (DB
Mounting Type:B)
Flange Feature:Signal
Termination:Panel Mount
Features:Through Hole
Shell Material:Right Angle
Finish:Mating Side
Contact Finish:Standard Screws (4-40)
Contact Finish Thickness:Solder
Ingress Protection:Grounding Indents
Material Flammability Rating:Mounting Brackets
Other:Steel,Nickel Plated,Gold
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors