173-E15-213R001
5S-173-E15-213R001
173-E15-213R001
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
| Series: | 173-E |
| Connector Style: | Active |
| Connector Type: | D-Sub |
| Number of Positions: | Receptacle |
| Number of Rows: | Female Sockets |
| Shell Material: | Right Angle |
| Finish: | Housing/Shell (Unthreaded) |
| Contact Finish: | Solder |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Ingress Protection: | Steel |
| Material Flammability Rating: | Nickel Plated |
| Other: | Gold,Flash,- |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors