172-E37-203R911
5S-172-E37-203R911
172-E37-203R911
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Product Description
Packaging:Tray
Series:172-E
Connector Style:Active
Connector Type:D-Sub
Number of Positions:Receptacle
Number of Rows:Female Sockets
Shell Size:37
Connector Layout:2
Contact Type:4 (DC
Mounting Type:C)
Flange Feature:Signal
Termination:Panel Mount
Features:Cable Side (4-40); Mating Side
Shell Material:Female Screwlock (4-40)
Finish:Solder Cup
Contact Finish:Board Lock
Contact Finish Thickness:Steel
Ingress Protection:Nickel Plated
Material Flammability Rating:Gold
Other:Flash,-,UL94 V-0
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors