172-015-142R001
5S-172-015-142R001
172-015-142R001
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT WW
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | 172 |
| Number of Rows: | Male Pins |
| Shell Size: | 15 |
| Connector Layout: | 2 |
| Contact Type: | 2 (DA |
| Mounting Type: | A) |
| Flange Feature: | Signal |
| Termination: | Panel Mount |
| Features: | Through Hole |
| Shell Material: | Housing/Shell (Unthreaded) |
| Finish: | Wire Wrap |
| Contact Finish: | Grounding Indents |
| Contact Finish Thickness: | Steel |
| Ingress Protection: | Tin Plated |
| Material Flammability Rating: | Gold |
| Other: | Flash,-,UL94 V-0 |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors