D-Shaped Connectors - CentronicsEDAC Inc. B57-050-260-502
B57-050-260-502
5S-B57-050-260-502
B57-050-260-502
CONN RCPT 50 POS T/H R/A
Product Description
| Series: | B57 |
| Connector Type: | Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | Receptacle |
| Number of Rows: | 50 |
| Mounting Type: | 2 |
| Termination: | Through Hole |
| Flange Feature: | Right Angle |
| Type: | Solder |
| Features: | Insert |
| Contact Finish: | Threaded (4-40) |
| Contact Finish Thickness: | - |
Related special
- BQ51013BRHLR
- Texas Instruments
- Wireless Power Receiver PMIC 20-VQFN (3.5x4.5)
- In stock
- B2B-PH-K-S
- JST
- Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)