Coaxial Connectors (RF)Cinch Connectivity Solutions Vitelec VBI402-75
VBI402-75
5S-VBI402-75
VBI402-75
CONN BNC JACK STR 75OHM EDGE MNT
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Connector Style: | BNC |
| Connector Type: | Jack |
| Contact Termination: | Female Socket |
| Shield Termination: | Solder |
| Impedance: | Solder |
| Mounting Type: | 75 Ohm |
| Mounting Feature: | Board Edge |
| Cable Group: | End Launch; Panel Mount |
| Fastening Type: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Frequency - Max: | - |
| Features: | Bayonet Lock |
| Housing Color: | 1GHz |