Coaxial Connectors (RF) - AdaptersAmphenol RF Division 031-218-75RFX
031-218-75RFX
5S-031-218-75RFX
031-218-75RFX
CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 75 OHM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | - |
| Adapter Type: | Plug to Plug |
| Conversion Type: | Same Series |
| Adapter Series: | BNC to BNC |
| Center Gender: | Male to Male |
| Convert From (Adapter End): | BNC Plug |
| Convert To (Adapter End): | Male Pin |
| Impedance: | BNC Plug |
| Style: | Male Pin |
| Mounting Type: | 75 Ohm |
| Mounting Feature: | Straight |
| Fastening Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Frequency - Max: | - |
| Ingress Protection: | Bayonet Lock |
| Center Contact Plating: | Bayonet Lock |
| Features: | 4GHz |
| Other: | -,Gold,-, |
Related special
- Molex
- 12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
- In stock
- Molex
- Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.118" (3.00mm)
- Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.098" (2.50mm)
- 0446200002/446200002
- Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat3
- 0039288020/39288020
- Connector Header Through Hole 2 position
- Connector Header Through Hole 4 position 0.165" (4.20mm)
- 8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
- Connector Header Through Hole 10 position 0.165" (4.20mm)
- Connector Header Surface Mount, Right Angle 4 position 0.049" (1.25mm)
- 18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
- 05JQ-BT
- JST
- 5 Position Receptacle Connector Through Hole
- ITT Cannon LLC
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Resistor, Terminal Position Lock (TPA)