MOV-10D561K
5S-MOV-10D561K
MOV-10D561K
VARISTOR 560V 2.5KA DISC 10MM
Product Description
Packaging:Bulk
Series:-
Varistor Voltage (Min):504V
Varistor Voltage (Typ):560V
Varistor Voltage (Max):616V
Current - Surge:2.5kA
Energy:70J
Number of Circuits:1
Maximum AC Volts:350VAC
Maximum DC Volts:460VDC
Capacitance @ Frequency:180pF @ 1kHz
Operating Temperature:-40??????C ~ 85??????C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Disc 10mm