Home All Products Circuit-Protection TVS - DiodesMicrosemi Corporation MXLCE90A
MXLCE90A
5S-MXLCE90A
MXLCE90A
TVS DIODE 90VWM 146VC CASE1
Product Description
Packaging:Bulk
Series:Military
Type:Active
Unidirectional Channels:Zener
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):-
Voltage - Breakdown (Min):90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:100V
Current - Peak Pulse (10/1000??????s):146V
Power - Peak Pulse:10.3A
Power Line Protection:1500W (1.5kW)
Applications:No
Capacitance @ Frequency:General Purpose
Operating Temperature:90pF @ 1MHz