Home All Products Circuit-Protection TVS - DiodesMicrosemi Corporation MXLCE18A
MXLCE18A
5S-MXLCE18A
MXLCE18A
TVS DIODE 18VWM 29.2VC CASE1
Product Description
Packaging:Bulk
Series:Military
Type:Active
Unidirectional Channels:Zener
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):-
Voltage - Breakdown (Min):18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:20V
Current - Peak Pulse (10/1000??????s):29.2V
Power - Peak Pulse:51A
Power Line Protection:1500W (1.5kW)
Applications:No
Capacitance @ Frequency:General Purpose
Operating Temperature:100pF @ 1MHz