Home All Products Circuit-Protection FusesLittelfuse Inc. 1206SFS125F/63-2
1206SFS125F/63-2
5S-1206SFS125F/63-2
1206SFS125F/63-2
FUSE BOARD MNT 1.25A 63VDC 1206
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:SFS
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating:1.25A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:63V
Response Time:Slow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I2t:0.22
Approvals:UL
Operating Temperature:-55??????C ~ 125??????C
Color:-
Size / Dimension / Case:0.126 L x 0.063 W x 0.038 H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
Other:
Related special
  • TE Connectivity
  • 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • In stock
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • Molex
  • Hand Crimp Tool JHTR1031C
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors