Home All Products Circuit-Protection FusesLittelfuse Inc. 0473.375MRT1
0473.375MRT1
5S-0473.375MRT1
0473.375MRT1
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Product Description
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:PICO? II 473
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating:375mA
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:125V
Response Time:Slow
Package / Case:Axial
Mounting Type:Through Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I2t:0.085
Approvals:CSA
Operating Temperature:UR
Color:-55??????C ~ 125??????C
Size / Dimension / Case:-
Other:0.135 Dia x 0.280 L (3.43mm x 7.11mm)
Related special
  • Molex
  • 12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • In stock
  • 0446200002/446200002
  • Molex
  • Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat3
  • 0039012080/39012080
  • 8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 05JQ-BT
  • JST
  • 5 Position Receptacle Connector Through Hole
  • ITT Cannon LLC
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Resistor, Terminal Position Lock (TPA)