Home All Products Circuit-Protection FusesLittelfuse Inc. 0429.250WRM
0429.250WRM
5S-0429.250WRM
0429.250WRM
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:429
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating:250mA
Voltage Rating - AC:125V
Voltage Rating - DC:125V
Response Time:Fast
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Mounting Type:Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage:-
Melting I2t:0.001
Approvals:CSA
Operating Temperature:UL
Color:-55??????C ~ 90??????C
Size / Dimension / Case:-
Other:0.125 L x 0.060 W x 0.045 H (3.18mm x 1.52mm x 1.14mm)
Related special
  • Molex
  • 12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • In stock
  • 0446200002/446200002
  • Molex
  • Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat3
  • 0039012080/39012080
  • 8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 05JQ-BT
  • JST
  • 5 Position Receptacle Connector Through Hole
  • ITT Cannon LLC
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Resistor, Terminal Position Lock (TPA)