Home All Products Circuit-Protection FusesLittelfuse Inc. 0315.800H
0315.800H
5S-0315.800H
0315.800H
FUSE GLASS 800MA 250VAC 3AB 3AG
Product Description
Packaging:Bulk
Series:315
Fuse Type:Cartridge
Current Rating:Glass
Voltage Rating - AC:800mA
Voltage Rating - DC:250V
Response Time:-
Package / Case:Slow
Mounting Type:3AB
Breaking Capacity @ Rated Voltage:3AG
Melting I2t:1/4 x 1-1/4 (Axial)
Approvals:Through Hole
Operating Temperature:35A
Color:8
Size / Dimension / Case:CSA
Other:UL
Related special
  • Molex
  • 12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • In stock
  • 0446200002/446200002
  • Molex
  • Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat3
  • 0039012080/39012080
  • 8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 05JQ-BT
  • JST
  • 5 Position Receptacle Connector Through Hole
  • ITT Cannon LLC
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Resistor, Terminal Position Lock (TPA)