Home All Products Circuit-Protection FusesLittelfuse Inc. 023902.5MXEP
023902.5MXEP
5S-023902.5MXEP
023902.5MXEP
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Product Description
Packaging:Bulk
Series:239
Fuse Type:Cartridge
Current Rating:Glass
Voltage Rating - AC:2.5A
Voltage Rating - DC:250V
Response Time:-
Package / Case:Slow
Mounting Type:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:Through Hole
Melting I2t:100A
Approvals:79.705
Operating Temperature:CE
Color:CSA
Size / Dimension / Case:KC
Other:PSE
Related special
  • Molex
  • 12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 0039012080/39012080
  • 8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 18 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.165" (4.20mm)
  • 05JQ-BT
  • JST
  • 5 Position Receptacle Connector Through Hole
  • ITT Cannon LLC
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Resistor, Terminal Position Lock (TPA)